Solidarność jest papierkiem lakmusowym wolnej Polski
Prezydent Andrzej Duda uczestniczył w sobotę w uroczystym posiedzeniu Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" z okazji 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych i powstania związku. Wzięli w nim też udział m.in. prezydencki minister Andrzej Dera, przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki. Obecni byli także b. działacze opozycyjni, a także samorządowcy i parlamentarzyści.
Wydarzenie odbyło się w historycznej Sali BHP Stoczni Gdańskiej, gdzie 44 lata temu podpisane zostało porozumienie między strajkującymi robotnikami a delegacją rządową.
Prezydent Duda podkreślił, że podpisanie Porozumień Sierpniowych oznaczało tak naprawdę umowę komunistycznych władz ze społeczeństwem. To właśnie wtedy - jak mówił - Solidarność się zinstytucjonalizowała - "stała się bytem". Jak dodał, wśród postulatów Porozumień Sierpniowych było m.in. żądanie uczciwego i rzetelnego państwa.
Zwrócił też uwagę, że to jego ostatnia obecność na uroczystościach podpisania Porozumień Sierpniowych jako głowy państwa. Podkreślił, że zawsze słuchał głosu Solidarności i każda władza jest do tego zobowiązana.
"Solidarność nie chce rządzić. Solidarność stoi i chce stać na straży podstawowych wartości wynikających z katolickiej nauki społecznej, wynikających z dekalogu, wynikających także z przyrodzonego każdemu człowiekowi prawa do godności i do życia we właściwych i odpowiednich warunkach" - powiedział Duda.
Zaznaczył, że Solidarność ma prawo w imieniu społeczeństwa zabierać głos. "Zabierajcie go zawsze, trzymajcie pieczę nad Rzeczpospolitą, bardzo o to proszę. Jesteście papierkiem lakmusowym wolnej, suwerennej i niepodległej Polski - tego, czy polskie sprawy są prowadzone we właściwym kierunku" - powiedział prezydent.
Dodał, że Solidarność jest "żywą emanacją tkanki społecznej" i działa po to, żeby przypominać rządzącym o podstawowych obowiązkach.
Przewodniczący "S" Piotr Duda stwierdził, że ważne jest aby członkowie NSZZ "Solidarność" oprócz dbania o sprawy pracownicze, dbali o historię.
"Nie możemy tej historii zostawić tym, którzy 13 grudnia zainstalowali się w al. Szucha. Którzy mówią i są zdziwieni, że podręcznik historii piszą historycy IPN-u" - powiedział.
Piotr Duda zaznaczył, że podpisanie porozumień sierpniowych w Sali BHP Stoczni Gdańskiej było wydarzeniem na skalę światową.
"To porozumienie zostało podpisane, bo była wielka siła robotników tu w stoczni, ale także w całym kraju. Porozumienia w Szczecinie, w Gdańsku, w Jastrzębiu Zdroju i Dąbrowie Górniczej zmieniły rzeczywistość w naszym kraju" – podkreślił.
Uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" jest tradycyjnym punktem organizowanych przez związek obchodów każdej (po upadku PRL) rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Gdańsku. Od ponad 20 lat podczas tego spotkania wręczane są także stypendia dla zdolnych uczniów z Pomorza ufundowane z Funduszu Stypendialnego NSZZ "Solidarność" w Gdańsku.
Po zakończeniu spotkania jego uczestnicy przeszli na Plac Solidarności, gdzie złożyli kwiaty przy Bramie nr 2 Stoczni Gdańskiej. Potem nastąpił przemarsz do bazyliki św. Brygidy, gdzie o godz. 16 rozpoczęła się uroczysta msza święta. (PAP)
Autor: Dariusz Sokolnik
dsok/ mhr/