Wojewoda zaapelował o montowanie czujek dymu i tlenku węgla
Przed Bożym Narodzeniem (23 grudnia 2024 r.) w życie wejdzie rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji nakazujące montaż czujek dymu i tlenku węgla w mieszkaniach i w hotelach.
"Apelujemy, żeby kupować tego typu czujki i być może wykorzystać okres świąteczny do tego, aby podarować czujkę dymu lub tlenku węgla pod choinkę. Na pewno pomoże to osobie obdarowanej i zapewni jej bezpieczeństwo" – powiedział Marek Wójcik.
Według danych Komendy Wojewódzkiej PSP w Katowicach od 1 października do 4 grudnia w woj. śląskim zanotowano 158 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. W 68 przypadkach zaalarmowała o tym czujka.
Komendant Wojewódzki PSP w Katowicach nadbryg. Wojciech Kruczek wskazał, że "świadomość ludzi zdecydowanie uległa poprawie" dzięki propagowaniu czujek tlenku węgla. Strażacy od kilku lat prowadzą związane z tym akcje informacyjne, a także przekazują czujki osobom, które ich nie miały, a w ich mieszkaniach wykryto tlenek węgla.
Od 1 stycznia do 4 grudnia 2024 r. w woj. śląskim wybuchło 2555 pożarów w budynkach mieszkalnych. Zginęło 16 osób, a 248 zostało poszkodowanych. W całym 2023 r. było to 2898 pożarów z 33 ofiarami i z 297 poszkodowanymi.
"Mamy nadzieję, że to rozporządzenie zmieni te statystyki" – podkreślił nadbryg. Wojciech Kruczek.
Właściciele lokali mieszkalnych będą mieli obowiązek zamontować czujki dymu do 1 stycznia 2030 r. Ten sam termin dotyczy montażu czujek tlenku węgla w pomieszczeniach, gdzie spalane są paliwa stałe, ciekłe lub gazowe. Ponadto do 30 czerwca 2026 r. czujki dymu muszą być w pokojach i lokalach przeznaczonych na usługi hotelarskie.
W nowo powstających mieszkaniach i lokalach montaż czujek dymu i tlenku węgla będzie obowiązkowy po upływie 30 dni od wejścia w życie rozporządzenia. (PAP)
pato/ joz/