reklama
kategoria: Na Sygnale
26 wrzesień 2024

Autopoprawka do projektu specustawy powodziowej zakłada wsparcie dla przedsiębiorców i dodatkowy urlop

zdjęcie: Autopoprawka do projektu specustawy powodziowej zakłada wsparcie dla przedsiębiorców i dodatkowy urlop / fot. PAP
fot. PAP
Mechanizm pomocowy w formie świadczenia interwencyjnego dla przedsiębiorców poszkodowanych w związku z powodzią i dodatkowy płatny urlop na usuwanie skutków powodzi – wprowadza złożona w czwartek w Sejmie autopoprawka do rządowego projektu specustawy powodziowej.
REKLAMA

Szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Maciej Berek przekazał w czwartek, że w autopoprawce znajdą się m.in. nowe wsparcie w formie świadczenia interwencyjnego dla przedsiębiorców i dodatkowy płatny urlop w wymiarze do 20 dni dla poszkodowanych w wyniku powodzi, z którego można skorzystać w celu usuwania skutków powodzi.

"Pracodawca będzie mógł uzyskać zwrot kosztów wynagrodzenia za czas tego urlopu – do wysokości przeciętnego wynagrodzenia" – napisał na platformie X szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.

W uzasadnieniu do autopoprawki podkreślono, że w ramach świadczenia interwencyjnego przedsiębiorca będzie mógł ubiegać się o uzyskanie pieniędzy odpowiadających maksymalnie wysokości poniesionej przez niego szkody.

Zaznaczono, że wysokość szkody będzie wynikała z dokumentu potwierdzającego koszty szkody poniesionej bezpośrednio w wyniku powodzi. Podkreślono, że gdy w momencie składania wniosku przedsiębiorca nie będzie jeszcze dysponował tego rodzaju dokumentem, będzie on mógł zamiast niego zobowiązać się do tego, że taki dokument przedłoży w ciągu pięciu miesięcy. Podano, że jeśli, wbrew zobowiązaniu, przedsiębiorca nie przedłoży wskazanego dokumentu w deklarowanym terminie, świadczenie interwencyjne będzie podlegać zwrotowi wraz z odsetkami.

Przedsiębiorca będzie także zobowiązany pod rygorem zwrotu środków wraz z odsetkami do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres dalszych sześciu miesięcy i utrzymania poziomu zatrudnienia.

Obsługą świadczenia interwencyjnego będzie zajmował się ZUS. Aby uzyskać świadczenie interwencyjne, poszkodowany przedsiębiorca będzie składał wniosek do ZUS w formie dokumentu elektronicznego za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS. Finansowanie świadczenia będzie się odbywać z rezerwy celowej budżetu państwa.

Podkreślono, że świadczenie interwencyjne na wsparcie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej będzie podlegało ogólnemu reżimowi związanemu ze środkami określonymi w ustawie Prawo przedsiębiorców.

Ponadto zgodnie z autopoprawką do projektu specustawy powodziowej pracownik poszkodowany w wyniku powodzi otrzyma prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze do 20 dni na usuwanie skutków powodzi: w odniesieniu bezpośrednio do swojego mienia lub osób bliskich. Zwolnienie od pracy odbędzie się z zachowaniem prawa do 100 proc. należnego wynagrodzenia. Zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę z tytułu wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne uprawnionych pracowników będzie dokonywał marszałek województwa ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Zgodnie z autopoprawką pracownik będzie mógł wziąć dodatkowe cztery dni urlopu na żądanie w ramach przysługującego mu urlopu wypoczynkowego, jeśli na przykład będzie chciał pomóc osobom poszkodowanym w powodzi jako osoba bliska lub wolontariusz. Takie prawo będzie przysługiwało pracownikowi do końca 2024 r.

Kolejna poprawka ma na celu podwyższenie limitu wydatków policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej z tytułu rekompensaty pieniężnej za czas służby przekraczający normę.

Zaproponowano także stworzenie w ustawie o Radzie Ministrów normy pozwalającej w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej na powierzenie zadań dotyczących szeroko pojętej odbudowy powołanemu w tym celu ministrowi.

W czwartek w Sejmie posłowie mają rozpocząć prace nad projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Projekt przyjęła we wtorek Rada Ministrów.

Projekt nowelizacji przewiduje m.in. zmiany w kilkudziesięciu innych ustawach, m.in. o systemie oświaty, o szczególnych zasadach odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku działania żywiołu, o zarządzaniu kryzysowym, o grach hazardowych, o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, o Instytucie Rozwoju Języka Polskiego im. Świętego Maksymiliana Marii Kolbego, o Funduszu Transformacji Województwa Śląskiego Spółce Akcyjnej, o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli. (PAP)

kno/ akuz/ joz/ amac/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Sieradz
1.9°C
wschód słońca: 07:46
zachód słońca: 15:39
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Sieradzu

kiedy
2025-01-04 19:00
miejsce
Sieradzkie Centrum Kultury - Teatr...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-10 19:00
miejsce
Spółdzielczy Dom Kultury...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-24 18:00
miejsce
Sieradzkie Centrum Kultury - Teatr...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-26 17:00
miejsce
Sieradzkie Centrum Kultury - Teatr...
wstęp biletowany