Ponad 145 tys. wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy
Wnioski o 800 plus można składać poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS, bankowość elektroniczną, aplikację mobilną mZUS i portal Empatia.
Jak wyjaśniła rzeczniczka łódzkiego ZUS, prawo do 800 plus ustalane jest na okres od 1 czerwca do 31 maja następnego roku. Jednak aby świadczenie było wypłacone od początku, bez przerwy w wypłatach między okresami, czyli od czerwca 2024 r. rodzic musi złożyć wniosek do końca kwietnia br.
"Jeśli rodzic złoży wniosek w maju, czy w czerwcu, wypłata pojawi się na koncie odpowiednio później. I tak, jeśli wniosek zostanie złożony w maju, wypłaty można będzie się spodziewać najpóźniej do końca lipca, a jeśli w czerwcu, do końca sierpnia. Jeżeli wniosek będzie złożony do końca czerwca, ZUS wypłaci świadczenie wraz z wyrównaniem od czerwca. Jeżeli jednak wniosek zostanie złożony po tym terminie, prawo do świadczenia będzie przysługiwało od miesiąca jego złożenia, z wyjątkiem rodziców nowonarodzonych dzieci, którzy mają na złożenie wniosku 3 miesiące od narodzenia dziecka" – dodała Kiełczyńska.
W całym kraju od 1 lutego ZUS przyjął niemal 2 mln 350 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze. Ponad 145 tys. dotyczy woj. łódzkiego.
Rodzice i opiekunowie mają do wyboru kilka kanałów elektronicznych, za pomocą których mogą złożyć wniosek o 800 plus: aplikację mobilną mZUS, PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną. Ubezpieczyciel zachęca do składania wniosków o świadczenie 800 plus przez aplikację mobilną mZUS. Zawiera ona funkcje przyspieszające wypełnienie wniosku.
Jeśli rodzic składał wniosek w poprzednich okresach i otrzymywał świadczenie, może utworzyć nowy dokument na podstawie poprzedniego. Dzięki temu większość danych uzupełni się automatycznie. W razie potrzeby klient może je zmienić przed wysłaniem. W aplikacji można również sprawdzić, czy świadczenie zostało już przyznane, a także złożyć wniosek o rodzinny kapitał opiekuńczy, czy żłobkowe. (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ mmu/